Podsumowanie:

Gwałtowna melodia porannego budzika w kilka sekund wyrywa Cię z głębokiego — a przynajmniej tak Ci się zdawało snu. Podrywasz się z wygodnego materaca i po chwili zdajesz sobie sprawę, że… po raz kolejny nie była to dobra noc. Zmęczenie, brak energii, a może odczuwalny na całym ciele dyskomfort?

Jeśli od pewnego czasu odnosisz nieodparte wrażenie, że „coś” nie pozwala Ci się wyspać, zastanów się, czy w odpowiedni sposób dbasz o higienę swojego snu. Co dokładnie oznacza ten termin i jakie kluczowe elementy warunkują głęboki, przyjemny i co najważniejsze efektywny wypoczynek, po którym z łatwością zrezygnujesz z porannej kawy?

Higiena snu. Jak zacząć się wyspiać?

Higieną snu nazywamy zbiór czynności i zasad poprawiających jakość naszego snu. Ich praktykowanie jest w dzisiejszych czasach nie zwykle istotne i pomocne, ponieważ każdego dnia nasz efektywny wypoczynek jest zakłócany przez tysiące czynników. Co zatem zrobić, aby zadbać o odpowiedni komfort swojego snu, który przełoży się jednocześnie na nasze zdrowie i dobre samopoczucie?

Zaprzyjaźnij się z aktywnością fizyczną

Jednym z największych sprzymierzeńców głębokiego snu jest wysiłek fizyczny, zwłaszcza ten na świeżym powietrzu. Pamiętaj jednak, aby nie ćwiczyć bezpośrednio przed nocnym wypoczynkiem, a kilka godzin wcześniej. Intensywny trening tuż przed zaśnięciem może bowiem spowodować odwrotny do zamierzonego rezultat, czyli problemy z zasypianiem.

Stwórz ze snu rutynę

Nie zasypiaj na siłę. Postaraj się także kłaść i wstawać o regularnych porach, co wprowadzi Twój organizm w określony cykl. Wczesne pobudki w ciągu tygodnia, a następnie weekendowe odsypianie lub „zarywanie” nocy zaburza Twój rytm okołodobowy. Rutyna to także w tym przypadku rezygnacja z częstych i długich drzemek. Jeśli jednak krótka regeneracja jest Ci potrzebna, ustaw budzik na maksymalnie 30 minut i odpocznij po ciężkim dniu.

Nie objadaj się przed snem

Wieczorami zrezygnuj z tłustych i obfitych posiłków, które są dla naszego organizmu ciężkie w trawieniu i wymagają zużycia dodatkowej energii. W zamian sięgnij po coś lżejszego, pamiętając przy tym, aby ostatnie danie w ciągu dnia spożywać na 2 – 3 godziny przed zaśnięciem.

Zadbaj o wygodny materac

Jeśli pragniesz budzić się wypoczęty i w pełni sił koniecznie zatroszcz się o odpowiedni materac do sypialni, który zadba nie tylko o Twoje samopoczucie, ale również zdrowie Twojego kręgosłupa. W wielu przypadkach to właśnie źle dopasowane lub mające już swoje lata modele okazują się źródłem problemów ze snem.

W tym miejscu dowiesz się, na co zwrócić uwagę wybierając materac idealny do Twoich potrzeb oraz sylwetki /https://dreambydream.pl/proste-kroki-doboru-spersonalizowanego-materaca/

Stwórz odpowiednią przestrzeń do spania

Dobór materaca to pierwszy krok w przygotowaniu przestrzeni do spania. Teraz pora na kolejny! Pamiętaj, aby przed zaśnięciem przewietrzyć sypialnię oraz zadbać o odpowiednią temperaturę pomieszczenia — zaleca się, aby była utrzymana między 18 a 20 stopniem Celsjusza.

Zapomnij o kofeinie i alkoholu

Kofeinie mówimy stanowcze nie! Unikaj napojów z jej zwartością na około 6 godzin przed snem. Nie sięgaj również po alkohol, który wbrew powszechnemu przekonaniu nie poprawia jakości naszego snu, a jedynie w niektórych przypadkach ułatwia szybsze zasypianie.

Odłóż w kąt telefon i laptop

Chociaż dla wielu może wydać się to absolutnie niemożliwe, na 2 – 3 godziny przed zaśnięciem należy unikać ekspozycji na światło niebieskie, emitowane m.in. przez telefony, laptopy oraz telewizory. Nasz mózg charakteryzuje je jako światło dzienne, początek dnia. Na skutek jego emisji dochodzi do spadku wydzielania melatoniny, co w efekcie prowadzi do zaburzeń snu oraz wpływa na jego niską jakość.

Jeśli powyższe sposoby do tej pory były Ci znane jedynie ze słyszenia, mamy nadzieję, że od dziś wprowadzisz je do swojego życia, a wkrótce na dobre zapomnisz, co to znaczy być niewyspanym!